Քաղաքացիական իրավունք, վարչական իրավունք, բնական ռեսուրսների իրավունք, էկոլոգիական իրավունք, իրավական ակտերի մշակում, առևտրային արբիտրաժ, դատավարություն
Լեզուներ.
Հայերեն
Ռուսերեն
Անգլերեն
Ֆրանսերեն
Արտաշես Կակոյանը «Ինվեսթմնթ Լո Գրուպ» ՍՊԸ տնօրենն է, և հիմնադրել է ընկերությունը 1999թ.:
Նա իրավաբանական խորհրդատվություն է տրամադրում տեղական և արտասահմանյան հանրահայտ ընկերություններին գործարարական գործունեության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` առևտրային գործարքների, կորպորատիվ հարաբերությունների, հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, ջրային հարաբերությունների և այլ հարցերով:
Պարոն Կակոյանը, մասնավորապես, մեծ փորձ ունի խոշոր կազմակերպությունների պատվերով տարբեր պայմանագրերի կազմման, իրավաբանական եզրակացությունների տրամադրման ոլորտում, ինչպես նաև մասնակցել է մի շարք օրենքների նախագծերի մշակման աշխատանքներին, ինչպիսիք են ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգիրքը, «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքը, «Առևտրային արբիտրաժի մասին» ՀՀ օրենքը և այլն:
- Ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահին ՀՀ դատարաններում և ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում 2003թ. նախագահական ընտրությունների հետ կապված:
- Ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության շահերը Անգլիայի Բարձր դատարանում:
- Խորհրդատվություն է տրամադրել Lydian International, Fortune Resources և այլ ընկերությունների` հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ:
- Ներկայացրել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ շահերը «Լեռ-Էքս» ՍՊԸ բաժնեմասի ձեռք բերման գործարքում:
- Ներկայացրել է ՀՀ կառավարությանը «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ գույքի օտարման գործարքում:
- Խորհրդատվություն է տրամադրել «Տաշիր» ընկերությունների խմբին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման վերաբերյալ:
- Ղեկավարել է ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի նախագիծը մշակող իրավաբանների թիմը և համակարգել տարբեր պետական մարմինների հետ անցկացվող քննարկումները:
- Խորհրդատվություն է տրամադրել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին հեռահաղորդակցության, ջրային հարաբերությունների, մատուցվող ծառայությունների մոնիտորինգի վերաբերյալ օրենսդրության մշակման հետ կապված:
- Մասնակցել է քաղաքային ջեռուցման համակարգի ոլորտում օրենսդրական ակտերի նախագծերի մշակմանը:
- Խորհրդատվություն է տրամադրել Համաշխարհային բանկին «Հայաստան. բնական գազի մատակարարման և օգտագործման կանոնների նախագծի մշակում» ծրագրով և զեկույց է պատրաստել կանոնների նախագծի ուսումնասիրման արդյունքով` քաղաքային ջեռուցման ծրագրի նախապատրաստման նպատակով:
-  SETA Corporation-ի հետ համագործակցությամբ մասնակցել է «Տեխնիկական աջակցություն Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտին – աջակցություն Հայաստանին» ծրագրին` ոլորտի ազատականացման նպատակով:
- Մասնակցել է «Հեռահաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքի և համապատասխան կանոնակարգի նախագծերի մշակմանը, խորհրդատվություն է տրամադրել կարգավորող մարմնին` նոր մարմնի գործունեության ամրապնդման և շուկայի ազատականացման վաղ փուլում ծագող խնդիրների լուծման նպատակով (USAID-ի ծրագիր):
- Իրավաբանական եզրակացություններ է տրամադրել Ansett Worldwide Aviation Netherlands B.V. ընկերության և «Արմավիա» ավիաընկերության միջև օդանավի լիզինգի գործարքով:
- Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի և ջրամատակարարման ու ջրահեռացման օտարերկրյա օպերատորի համար մշակել է խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման պայմանագրի նախագիծ` ջրամատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների մատուցումը տեղական ընկերություններին փոխանցելու նպատակով:
- Հանդիսացել է ՀՀ կառավարության` մասնավորեցման հարցերով միջազգային խորհրդատու Raiffeisen Investment AG-ի տեղական իրավախորհրդատուն էլեկտրաէներգիայի ոլորտում Հայաստանի չորս բաշխիչ ընկերությունների մասնավորեցման ծրագրով և մշակել է իրավաբանական փաստաթղթերի փաթեթը:
- Մասնակցել է «Առևտրային արբիտրաժի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի (UNCITRAL-ի մոդելային օրենքի հիման վրա), «Շարժական գույքի կադաստրի վարման, շարժական գույքի գրավի իրավունքի, լիզինգի պայմանագրով վարձակալության իրավունքի գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի մշակման աշխատանքներին:
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատին կից մշտապես գործող արբիտրաժային հաստատության նախագահ
Հայաստանի իրավաբանների միության անդամ
Նախկին փորձը
Մինչև 1999թ. «Ինվեսթմնթ Լո Գրուպը» հիմնադրելն աշխատել է որպես իրավախորհրդատու Հայաստանի և Ռուսաստանի տարբեր ընկերություններում

Гражданское право, Административное право, Право природных ресурсов, Право окружающей среды, Сфера контроля и регулирования, Коммерческий арбитраж и судебное разбирательство
Языки:
Русский,
Армянский,
Английский,
Французский
Г-н Какоян является основателем и директором ООО «Инвестмент Ло Груп».
Он предоставляет юридические услуги внутренним и иностранным широко известным компаниям в различных областях коммерческой деятельности включая коммерческие сделки, корпоративные отношения, горное право, сфера энергетики, телекоммуникации, водное регулирование, и т.д.
В частности, г-н Какоян имеет большой опыт в составлении различных типов договоров, предоставлении юридических заключений по запросу крупных компаний, а также он участвовал в ряде законодательных проектов, в том числе в разработке проектов кодекса РА «О недрах», закона РА «Об электронном сообщении», закона РА «О коммерческом арбитраже», и т.д.
Представление президента Республики Армения в судах РА, а также Центральной избирательной комиссии РА в связи с президентскими выборами 2003 года.
Представление интересов Республики Армения в Высоком суде Англии.
Консультирование Lydian International, Fortune Resources и иных компаний в связи с инвестиционными проектами в горнодобывающей отрасли.
Представление интересов ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» в сделке по приобретению доли в ООО «Лер-Экс».
Представление Правительства РА в сделке по отчуждению имущества ЗАО «Воротанский комплекс гидроэлектростанций».
Представление интересов Ташир Групп в связи с приобретением акций ЗАО «Электрические сети Армении».
Консультирование иностранного инвестора в связи с строительством газотурбинной электростанции в Ванадзоре и в Мегри.
Консультирование работ группы юристов в работе по подготовке проекта кодекса РА «О недрах», а координация переговоров с различными государственными органами.
Консультирование Комиссии по регулированию общественных услуг в связи с разработкой законодательства в области телекоммуникаций, водной отрасли, мониторинга качества предоставляемых услуг.
Разработка проектов законодательных актов в сфере развития системы городского отопления.
Участие в проекте “Техническое содействие армянскому телекоммуникационному сектору - содействие Армении” в сотрудничестве с SETA Corporation для либерализации телекоммуникационного сектора в Армении.
Разработка нового закона “О телекоммуникациях” с предназначенным для него регламентом и предоставление технического содействия независимому регулирующему органу в целях укрепления деятельности нового учреждения и оказания профессионального содействия для разрешения ключевых вопросов, которые могут возникнуть в ранней стадии либерализации рынка (проект USAID).
Подготовка юридических заключений по сделке лизинга аэробуса между Ansett Worldwide Aviation Netherlands B.V. и авиакомпанией ООО “Армавиа”.
Подготовка пакета поправок к действующему законодательству Армении в сотрудничестве с KPMG consulting Barents Group Company.
Юрисконсульт программы Всемирного банка “Армения. Подготовка предварительных правил снабжения и использования природного газа”. Составление отчета по изучению предварительных правил снабжения и использования природного газа. Цель: содействие подготовительным работам “Проекта Городское Отопление”.
Составление договора о предоставлении консультационных услуг, для иностранного оператора по водоснабжению и водоотводу и Государственной комиссии водного хозяйства. Цел‏ь - попытка передать услуги по водоснабжению и водоотводу местным компаниям по водоснабжению и водоотводу.
Местный юридический консультант Raiffeisen Investment AG - международного советника правительства Республики Армения по приватизационным вопросам. Проект: приватизация четырех энергораспределительных компаний Армении. Задача - ‏юридическое изучение и подготовка пакета юридических документов.
Участие в работах подготовки закона РА “Об арбитраже” на основе модельного закона UNCITRAL, “Закона о регистрации прав залога на движимое имущество”, “Гражданского процессуального Кодекса” и других проектов законов и правовых актов.
Председатель Арбитражного суда при Торгово-Промышленной палате Армении
Член Палаты адвокатов Армении
Член Союза юристов Армении
До основания ILG в 1999 году Арташес Какоян работал юрисконсультом в различных компаниях Армении и России.